Slide background

Oszczędność wody staje się koniecznością, ponieważ uzyskiwanie wody pitnej oraz utylizacja ścieków wiążą się z coraz większym nakładem pracy i kosztów. Nawet niewielkie zmiany w naszych przyzwyczajeniach odgrywają istotną rolę.

Zainstaluj spłuczkę z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody. Unikaj także zbędnego jej spłukiwania, chusteczki i inne tego typu śmieci wynieś do kosza na odpadki.

Wybierz prysznic zamiast wanny! Korzystając z wanny zużywasz co najmniej 40 litrów wody, zaś biorąc kilkuminutowy prysznic zaledwie 18l.

Kiedy zmywasz naczynia ręcznie napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

Jeśli masz ochotę na kąpiel w wannie napełniaj ją w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem.

Kontroluj stan techniczny instalacji wodnej w domu. Wyeliminuj wszelkie kapiące krany i cieknące spłuczki.

Zakręcaj kran kiedy myjesz zęby, twarz czy się golisz. Niestosowane się do tej zasady to niepotrzebne zużycie od 5 do 20 litrów wody!

 

Nie zapomnij równierz:

  • Wyposaż punkty poboru wody w filtr siatkowy wyłapujący zanieczyszczenia oraz perlator.
  • Korzystaj z baterii jednouchwytowych.
  • Kupując nową pralkę czy zmywarkę do naczyń, zwróć uwagę na ich klasę energetyczną. Urządzenie należy włączyć dopiero po optymalnym załadowaniu nastawiając program na oszczędnościowy.
  • Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania.
  • Nie używaj bieżącej wody do rozmrażania. Odmrażaj jedzenie przez noc w lodówce lub mikrofalówce.
  • Rozważ zainstalowanie natychmiastowego podgrzewacza wody do kuchni, aby nie odkręcać wody, czekając na jej podgrzanie.
  • Zaizoluj rury. Będziesz miał szybciej ciepłą wodę i unikniesz jej marnowania, kiedy się podgrzewa.